WegeMejonez? Nie masz ochoty na majonez sklepowy? Proponujemy Wam majonez wegański domowy, naprawdę doskonały. Jest szczególnie przydatny gdy potrzebujecie dużej ilości majonezu, a nie macie ochoty wydawać kroci w sklepie na ten bezjajeczny (zresztą jajeczny też do najtańszych nie należy).
Majonez roślinny a cholesterol
Naturalny majonez roślinny opiera się o olej rzepakowy, a ten jest bezpieczny dla naszego zdrowia nawet jeśli borykamy się z przekroczonymi normami na lipidogramie. Poza tym często wegańskie majonezy w sklepie stabilizowane są różnymi substancjami, które wcale nie są nam do szczęścia potrzebne. Nasz majonez wegański to… no cóż, może nie samo zdrowie, ale wiecie o co chodzi – naturalne, sprawdzone składniki, zero dodatków o skomplikowanych nazwach.
Do produkcji WegeMajonezu (majonezu wegańskiego) potrzebujesz:
250 ml mleka sojowego niesłodzonego, 500 ml oleju rzepakowego, 4 łyżki soku z cytryny, 1- 2 łyżki musztardy, 1 PŁASKA łyżeczka czarnej soli (kala namak), pieprz, opcjonalnie 1 łyżkę płatków drożdżowych z Rossmana.
A jak zrobić majonez wegański?
Do wysokiego blendera wlej mleko, sok z cytryny i krótko blenduj. Dodaj musztardę, pieprz i czarną sól – daje posmak i zamach jajek. Można tez dodać płatki drożdżowe. One wzbogacą wegemajonez o serowy posmak. Więc jeśli nie przepadasz za serem we wszystkim, to zrezygnuj z płatków albo dodaj ich niewiele. Znowu włącz Blender. Uwaga podczas blendowania będzie unosił się bardzo ostry “zapach” jajeczny (to przez sól kala namak)… zignorujcie go, zaraz przejdzie 🙂 Po krótkiej chwili blendowania zmniejsz obroty blendera i powolutku, cieniutkim strumyczkiem zacznij wlewać olej. Gdy wlejesz 1/3 oleju możesz trochę zwiększyć obroty, ale niezbyt dużo. Cierpliwie malutkim strumykiem wlej cały olej. Blenduj dopóki konsystencja wegemajonezu nie będzie majonezowa a olej całkowicie się połączy z wszystkimi składnikami.
Film instruktażowy:
A do czego wykorzystać majonez roślinny?
Do wszystkiego do czego wykorzystujesz normalny majonez! Polecamy Cieciorkową sałatkę do kanapek albo do wegańskich jajek robionych bez udziału kur. Poza tym, sprawdzi się na tradycyjnych kanapkach, w sałatkach, na grzankach i jako baza do dipów. Nic, tylko przygotowywać!
SKŁADNIKI
INSTRUKCJE