Sezon na cukinię
Strona Główna Kinga Cukiniowy zawrót głowy, czyli cukinia czy kabaczek?

Cukiniowy zawrót głowy, czyli cukinia czy kabaczek?

Autorka: Kinga

Zawsze lubiłam cukinię. Co prawda do jej smaku w wersji na surowo musiałam dojrzeć, przywyknąć i nauczyć się doceniać tę ultradelikatną orzechową nutę miąższu. Natomiast od dziecka pałaszowałam cukinię faszerowaną oraz ukrytą w leczo.

Cukinia czy kabaczek?

Otóż okazuje się, że to jedno i to samo warzywo, które w dodatku jest niczym innym jak odmianą dyni zwyczajnej. A ileż mamy odmian cukinii! Odmiany te różnią się znacząco pomiędzy sobą zarówno kształtem, jak kolorem i smakiem. Najpopularniejsze odmiany to Acceste , Ambasador, Astra, Atena, Black Forest, Greta, Nimba, Soraya, Storr’s Green, Cocozelle von Tripolis, Krzaczasty Bezrozłogowy, Courges i Zuchino. Zawrót głowy prawda? Tyle odmian to prawdziwa feria barw, smaków, kształtów. Żółte, zielone, jednolite, pasiaste, z ozdobną skórką. 

Odmiany cukinii

Cukinia jest bardzo łagodna w smaku. Im młodsza tym delikatniejsza i chyba smaczniejsza, chociaż na temat gustów się nie dyskutuje. Cukinia jest lekkostrawna i idealna szczególnie dla osób, które pragną zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów ponieważ jej kaloryczność jest wręcz zdumiewająco mała – 100 g to tylko 14 kcal! Ponadto cukinia jest źródłem beta-karotenu (prekursora witaminy A, odpowiedzialnej nie tylko za sokoli wzrok, ale także za naszą odporność i przeciwdziałanie starzeniu się). Na surowo zawiera też dużo witaminy C sprzyjającej wchłanianiu żelaza. Jest idealnym warzywem dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. 

 

A czy wiesz, że… ???

  • Cukinia jest podgatunkiem z rodziny dyniowatych i wcale nie jest spokrewniona z ogórkiem.
  • Pochodzi z Indii Zachodnich i Meksyku.
  • Odmianę, którą znamy z naszych sklepów i ogródków wyselekcjonowano we Włoszech i stąd pierwotna nazwa „cukinia” od włoskiego ‘’zucchina’’  mała dynia).
  • Na południowym wschodzie Polski nazywana jest kabaczkiem. Ale to nadal to samo 😉
  • Wartość energetyczna na 100 g cukinii wynosi ok. 14 kcal, a więc jest bardzo niskokaloryczna.
  • Cukinia zawiera mniej wody niż ogórek, ale za to jest bogatsza w witaminy i minerały. 
  • Cukinia jest zwykle zbierana nie w pełni dojrzała, gdy jej owoce mają około 15 do 30 cm długości i ważą około 100 do 300 gramów.
  • Jeśli cukinia ma gorzki smak, należy ją wyrzucić i nie wolno jej jeść. To oznacza, że zawiera kukurbitacyny. Nie są one niwelowane w procesie gotowania i mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i jelit. 
  • Kwiaty cukinii są nie tylko jadalne, ale uważane za wyjątkowy przysmak.
  • Cukinia może być przechowywana w lodówce nawet do trzech tygodni, poza lodówką radzi sobie doskonale, ale wiadomo, że im cieplej tym krótsze będzie życie cukinii.
  • Czas obróbki termicznej jest niezwykle krótki i zależy od dojrzałości cukinii (zasadniczo średniej wielkości cukinia pokrojona w plastry jest gotowa w kilka minut – max. 10).
  • Nie należy do drogich warzyw – kilogram kosztuje kilka złotych.
  • Z powodzeniem można wyhodować ją we własnym ogródku, jest łatwa w uprawie…. niestety ślimaki też wiedzą, że jest pyszna 😛

A jakie cuda możemy wyczarować z cukinii?

Nie przesadzę jeśli powiem, że można wszystko.

Jest idealnym farszem do właściwie wszystkiego, a że jest przekorna to świetnie się też nada do tego, by ją samą nafaszerować. Robimy z niej kotlety, leczo, sosy, zupy, ciasta, a nawet dżemy, koktajle  czy soki. Cukinię można pałaszować na surowo, gotować, smażyć, dusić, piec. Można ją marynować, kisić, kandyzować, mrozić, suszyć…
Zaletą cukinii jest to, że jak kameleon przybierze charakter dodanej przyprawy. Dlatego też sprawdzi się zarówno w słonych, jak i słodkich daniach. Zatem do dzieła – za chwilę zaczyna się sezon na cukinię… dlatego ogłaszamy…

Cukiniowy Zawrót Głowy

Wśród naszych przepisów, które będziemy Wam prezentować w najbliższym czasie znajdziecie szereg propozycji na podanie cukinii w niemal wszystkich odsłonach, bo lubimy korzystać z sezonowych warzyw – to zdrowe i ekonomiczne! Przypomnimy Wam też te przepisy, które już się u nas pojawiały, a także zaprezentujemy zupełnie nowe zaskakujące dania.  Lody z cukinii? Why not… 😛 Zaglądajcie na naszą stronę!

A kto z Was jadł najdziwniejszą potrawę z cukinii? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach 🙂

A jeśli już nie możecie się doczekać to przypominamy nasze cukiniowe przepisy:

Tagiatelle z cukinii czyli pasta bez makaronu

Jajcarskie kotlety czyli jajka i cukinia w roli głównej

Makaron z Cukinią

Cukinia faszerowana na dwa sposoby

Smacznego!


http://www.ilewazy.pl/cukinia-zielona, 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kabaczek, 
https://blog.liebherr.com/urzadzenia-chlodnicze/pl/10-interesujacych-faktow-o-cukinii/

 

You may also like

1 Komentarz

Krem z cukinii czyli zupa na czas | WegePerspektywy August 5, 2020 - 7:17 pm

[…] Krem z cukinii jest chyba najszybszą zupą jaką udało mi się ugotować. Myślicie, że cukinia jest właściwie bez smaku? Bez obaw! Obiecuję, że krem nie jest mdły. Co więcej, śmiało można powiedzieć, że jest wyrazisty w smaku. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie przyprawy zdecydujecie się wrzucić do środka. Ja wybrałam curry. Krem z cukinii jest sycący i jednocześnie lekkostrawny. Nadaje się idealnie na romantyczną kolację we dwoje. O właściwościach cukinii rozpisałam się o tuuu –> KLIK. […]

Odpowiedx

Zostaw komentarz!