Coraz więcej miejsc na świecie staje się wolna od przemysłu futrzarskiego! Słowacja zostanie 14-tym europejskim krajem, w którym obowiązywać będzie zakaz hodowli zwierząt na futro! W 2017 roku, by zabezpieczyć podstawowe potrzeby norek na fermach, Niemcy wprowadzili regulacje dotyczące wielkości klatek i ich wyposażenia w konstrukcje do wspinania i baseny do kąpieli wodnych. “Humanitarna” produkcja futer okazała się jednak nieopłacalna i fermy norek zamknięto w 2019.
Kalifornia jest pierwszym stanem w USA, który zakazał sprzedaży futer, a wcześniej zakazały jej już wcześniej miasta takie jak Los Angeles, Berkley i San Francisco. Fermy zwierząt futerkowych zostały zakazane w takich krajach jak Serbia, Luksemburg, Belgia, Norwegia, Niemcy i Czechy.
Niektóre marki modowe nie czekają na zakaz. W ostatnich latach Gucci, Versace, Chanel, Prada, Burberry, Michael Kors, Giorgio Armani czy Tom Ford odrzucili futro z własnej inicjatywy.
W listopadzie 2019 Pałac Buckingham ogłosił, że nowe stroje brytyjskiej królowej Elżbiety II szyte będą z użyciem futra syntetycznego.
Według przepisów na polskich fermach na jedną norkę przypada 0,18 m2 powierzchni. Według raportu NIK w 87% ferm nie przestrzegano wymagań ochrony środowiska, 35% hodowli prowadzono niezgodnie z przepisami weterynaryjnymi, a kontrole Inspekcji Weterynaryjnych przeprowadzano często nierzetelnie. 7 na 10 Polaków sprzeciwia się działalności ferm zwierząt futerkowych.
1 Komentarz
[…] W ostatnich latach najwięksi modowi gracze zrezygnowali z używania futer w swoich kolekcjach – wśród nich znajdują się znane na całym świecie luksusowe marki takie jak Calvin Klein, Gucci, Chanel, Giorgio Armani, Burberry i wiele innych. Futro – na całe szczęście – przez większość osób staje się czymś, czego należy się wstydzić w swojej szafie. Więcej o sukcesach możecie dowiedzieć się w przygotowanym przez nas filmie “Pożegnamy futro?” […]