Świąteczno – imprezowe paszteciki z soczewicą i grzybami są absolutnym hitem na każdej imprezie. Na ciepło i na zimno smakują rewelacyjnie. Można zrobić ich znacznie więcej i zamrozić. Wówczas żadni niespodziewani goście nie wyjdą od Ciebie głodni.
Doskonałe paszteciki z soczewicą na Święta i nie tylko.
My proponujemy farsz z soczewicą i grzybami, którego przepis krok po kroku znajdziesz TUTAJ. Cudowne w tym farszu jest to, że oprócz pasztecików możesz na jego bazie zrobić zwykły pasztet, a także nieziemskie pierogi.
Paszteciki z soczewicą i grzybami najświąteczniej czują się oczywiście w towarzystwie kubka gorącego barszczu!
To do dzieła. Wegańskie paszteciki same się nie zrobią!
Ciasto drożdżowe: Najpierw należy przygotować zaczyn – drożdze wsyp do 100 ml ciepłego mleka sojowego, dodaj cukier i wymieszaj. Zaczyn zostaw w ciepłym miejscu pod przykryciem na 15-20 minut. Pilnuj, żeby drożdże “nie uciekły” – warto przygotowywać zaczyn z większym naczyniu, bo naprawdę sporo rośnie. Wlej zaczyn do mąki, dolej resztę mleka, olej i dodajemy sól. No to do zagniatania! Długo i cierpliwie (najlepiej w robocie kuchennym). Kiedy już ciasto jest wyrobione odłóż, je w ciepłe miejsce i przykryj ściereczką. Ciasto powinno zwiększyć swoją objętość co najmniej dwukrotnie (40 minut powinno wystarczyć). Kiedy ciasto będzie już wyrośnięte, oderwij jedną czwartą i rozwałkuj na płaty grubości około 0,5 cm. Pozostałe ciasto przykryj ściereczką, aby nie wyschło. Paszteciki: Wzdłuż płata ciasta drożdżowego ułóż na środku gruby pas farszu, zawiń brzegi ciasta oraz końcówki do środka, formując zamknięty rulon. Tak powstały walec pokrój w ukośne paszteciki i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Teraz paszteciki znowu powinny rosnąć 20-30 minut. Dopiero gdy widocznie zwiększą objętość, włóż je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na około 20 minut – lub do momentu, aż będą zrumienione. Alternatywnie możesz też posmarować farszem cały płat ciasta (bez ostatnich 3 cm, które pozostawiamy na zlepienie) i zawinąć jak makowiec. Tak powstanie wigilijny “kulebiak”!
Ktoś ma jeszcze wątpliwości, że te wegańskie paszteciki po prostu muszą znaleźć się na wigilijnym stole?!
Składniki na wegańskie ciasto drożdżowe: Składniki na farsz: soczewica zielona, Ciasto drożdżowe: Najpierw należy przygotować zaczyn - drożdze wsyp do 100 ml ciepłego mleka sojowego, dodaj cukier i wymieszaj. Zaczyn zostaw w ciepłym miejscu pod przykryciem na 15-20 minut. Pilnuj, żeby drożdże “nie uciekły” - warto przygotowywać zaczyn z większym naczyniu, bo naprawdę sporo rośnie. Wlej zaczyn do mąki, dolej resztę mleka, olej i dodajemy sól. No to do zagniatania! Długo i cierpliwie (najlepiej w robocie kuchennym). Kiedy już ciasto jest wyrobione odłóż, je w ciepłe miejsce i przykryj ściereczką. Ciasto powinno zwiększyć swoją objętość co najmniej dwukrotnie (40 minut powinno wystarczyć). Kiedy ciasto będzie już wyrośnięte, oderwij jedną czwartą i rozwałkuj na płaty grubości około 0,5 cm. Pozostałe ciasto przykryj ściereczką, aby nie wyschło. Paszteciki: Wzdłuż płata ciasta drożdżowego ułóż na środku gruby pas farszu, zawiń brzegi ciasta oraz końcówki do środka, formując zamknięty rulon.Tak powstały walec pokrój w ukośne paszteciki i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Teraz paszteciki znowu powinny rosnąć 20-30 minut. Dopiero gdy widocznie zwiększą objętość, włóż je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na około 20 minut - lub do momentu, aż będą zrumienione. Alternatywnie możesz też posmarować farszem cały płat ciasta (bez ostatnich 3 cm, które pozostawiamy na zlepienie) i zawinąć jak makowiec. Tak powstanie wigilijny “kulebiak”! KUCHNIORADY:
Sekretem udanego ciasta drożdżowego są ciepłe składniki i długie, cierpliwe wyrabianie. Im dłużej ciasto pracuje tym więcej wprowadzonych zostaje pęcherzyków powietrza, które później uniosą nam ciasto podczas pieczenia.SKŁADNIKI
600 g mąki pszennej
1 paczka drożdży suszonych (7g)
50 g oleju
350 g letniego mleka sojowego
1/2 łyżki cukru
2 płaskie łyżeczki
sól
kilka cebul,
suszone grzyby,
olej do smażenia,
sól, pieprz,
sos sojowy, maggi albo sos teriyaki (opcjonalnie) --> dokładny przepis powyżej -->INSTRUKCJE
PORADY
3 Komentarze
[…] się do naszych pomysłów – ten farsz sprawdzi się w pierogach, uszkach, krokietach, pasztecikach, naleśnikach, jako podstawa pasztetu albo kotlecików. Nic tylko robić na zapas! Farsz, jeśli […]
Właśnie robię, farsz jest sztos ?
Cieszymy się, że smakuje! To świetna baza do bardzo różnych rzeczy! 🙂