Strona Główna Helena Świąteczny e-book już jest!

Świąteczny e-book już jest!

Autorka: Helena

Oczekiwanie pierwszej gwiazdki, mróz na oknach, unoszący się w domu zapach tradycji – choinki, przepysznych potraw, pomarańczy i mandarynek. Radość i odpoczynek w rodzinnym zgiełku. Tak kojarzą nam się Święta. Ale to też oczekiwanie, aż nasze łobuzerskie zwierzęta o północy przemówią ludzkim głosem. Skąd wziął się ten przesąd? Nie do końca wiadomo – niektóre legendy podpowiadają, że ze względu na wyjątkowość nocy z 24 na 25 grudnia (na początku ze względu na świętowanie urodzin Mitry – Boga Słońca, potem ze względu na przyjęcie tej daty jako narodzin Jezusa) ludzie przypisali zwierzętom możliwość porozumiewania się głosem, który doskonale rozumiemy, aby podkreślić cudowność tego czasu. Niektórzy wierzyli też, że nie wolno ich podsłuchiwać, ponieważ zwierzęta mogą zdradzić nam datę naszego odejścia z tego świata. Mit ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie głównie wśród ludności wiejskiej, która na co dzień żyła w obecności zwierząt.

Nawet dziś w wielu domach w Polsce można spotkać zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami, szczególnie gospodarskimi – tak bliskimi dawniej ludziom istot, które pomagały im w codziennym życiu. Opłatki dla zwierząt miały chronić ich przed chorobami i dawać siłę na kolejny rok. Człowiek był zależny od swoich zwierząt – od krowy pobierał mleko, które było ważnym elementem ich diety, koń swoją siłą pomagał w uprawie ziemi, dzięki owcom nie marzł w mroźne zimowe dni. Kiedyś ta symbioza człowieka i zwierzęcia była widoczna i konieczna do przeżycia. Dziś, kiedy świat bardzo się zmienił, a produkty odzwierzęce produkowane są z okrucieństwem dla zwierząt-maszyn, proponujemy Wam mnóstwo pysznych przepisów w wersjach wegańskich i wegetariańskich. By w tym wyjątkowym czasie, w którym przecież chodzi głównie o radość i miłość (a także nie mniej ważne pełne brzuchy), pamiętać również o braciach mniejszych przy Wigilijnym stole.

Z podziękowaniem za pierwsze prawie-pół roku naszej wspólnej WegePerspektywowej przygody przygotowałyśmy dla Was paczuszkę ze świątecznymi przepisami na bezmięsne potrawy, które na pewno znajdą się na naszych stołach 24 grudnia.

Życzymy Wam już dziś przepięknych i pełnych cudów Świąt Bożego Narodzenia.

Nasze na pewno takie będą – bo dzięki Wam mamy nadzieję na lepsze jutro dla wielu wspaniałych istnień, z którymi dzielimy miejsce na Ziemi.
A teraz łapcie już przepisy i gotujcie! Niektóre możecie przygotować wcześniej, aby ułatwić sobie wigilijne zamieszanie. Mróźcie pasztet, farsz, pierogi i uszka, by ze spokojem i bez pośpiechu usiąść do stołu.

 

Aby odebrać świątecznego e-booka zapisz się na nasz newsletter:

 

Na pewno nie będziemy zasypywać Cię milionem maili – otrzymasz od nas informację tylko wtedy, kiedy wydarzy się coś naprawdę ważnego!

You may also like

Zostaw komentarz!