Kajmak, ach ten Kajmak.
Kajmak, a właściwie Mazurek kajmakowy wegański… najokrutniej słodka rozkosz dla podniebienia. Mazurek kajmakowy od lat jest ciastem, na które czeka cała rodzina. W tym roku zaproponowałam im inną wersję… “Co Ty tam znowu kombinujesz” – Mazurek kajmakowy wegański… Niebywałe, bo sporo z nas ze słodyczy najbardziej lubi paprykę i pomidory… a jednak. Ufam, że wersja roślinna będzie przynajmniej z nazwy mniej grzeszna 😉
Pyszny wegański mazurek, poproszę!
Co jest takiego niezwykłego w tym mazurku? Niezwykle kruchy spód ciasta. Kiedyś w wersji jajecznej uzyskiwałam ten efekt dodając do ciasta ugotowane na twardo i przetarte przez sito żółtka jaj. W roślinnej wersji rolę tę spełnia mąka ziemniaczana, która powoduje, że ciasto dosłownie rozpływa się w ustach. A jak radzi sobie wersja wegańska kajmaku? Otóż jest równie słodka i lepiąca 😉 Może odrobinę bardziej przypomina toffi, ale dzięki mleku kokosowemu ma przyjemną lekko wyczuwalną nutę kokosową w tle. Moi domownicy są zachwyceni i pieczołowicie wylizują pozostałości z łyżek i garnka. W tym roku pierwszy raz spróbował odrobiny kajmaku mój półtoraroczny Tymianek… Jego mina – bezcenna.
Dziś prezentujemy Wam wersje całkowicie roślinną. Bez jajek w kruchym cieście i bez grama krowiego mleka w kajmaku. Równie kruchy, równie słodki i równie uzależniający. Nie mogło zabraknąć go i tym razem -mazurki to przecież Wielkanocna tradycja.
Tradycyjne, wielkanocne …
U mnie w domu od zawsze ozdobione w przekiczowato urocze rysuneczki, zatem powielając rodzinną tradycje na mazurku macie bazie, macie Wielkanocną wegańską pisankę i absolutnie konieczne życzenia 😉 Powyższą legendę zawarłam, gdyby ktoś (mało spostrzegawczy zapewne) nie rozpoznał pieczołowicie stworzonego dzieła.
Jak przygotować roślinny mazurek kajmakowy?
Do stworzenia tego wiekopomnego dzieła potrzebujecie:
SPÓD:
- 120 g mąki pszennej
- 70 g mąki ziemniaczanej
- 25 g gram cukru pudru (jeśli ktoś koniecznie potrzebuje bomby cukrowej, może dać więcej cukru, niemniej jednak słodycz kajmaku powinna mieć swój balans w mniej słodkim cieście)
- 100 g oleju kokosowego
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- ⅓ Łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli, łyżeczka kurkumy (spowoduje, że ciasto będzie miało piękny kolor)
- 3 łyżki bardzo zimnej wody
KAJMAK:
- 150 g cukru białego bądź trzcinowego
- 300 ml mleka kokosowego (najlepiej jeśli uda kupić się płynne, bez rozwarstwienia na część stałą i płyn, ale jeśli takiego nie macie to dodajcie część stałą i odrobinę płynu. Jeśli dodacie go za dużo – to tez nie ma tragedii, wystarczy po prostu dłużej masę odparowywać)
- 3 łyżki twardego oleju kokosowego
Składniki już macie – podane całą reszta jest niezwykle prosta. Tylko wymaga odrobiny cierpliwości… ale naprawdę warto!
Koniecznie pamiętaj, żeby:
- mokre składniki na ciasto (olej kokosowy, woda) były naprawdę zimne.
- ciasto przed włożeniem do piekarnika trzeba obficie ponakłuwać – inaczej wyjdzie krucha karpatka 🙂
- podczas karmelizowania cukru bądź ostrożny, bardzo nie chcesz, żeby kropelka spadła Ci na skórę;)
- karmel dość łatwo przypalić, dlatego zatrzymaj proces karmelizacji kiedy Twój cukier przybierze taki kolor:
Ale do roboty. Do Świąt coraz mniej czasu…
SPÓD: KAJMAK: Zaczynamy od przygotowania spodu ciasta: KAJMAK Smacznego!SKŁADNIKI
INSTRUKCJE
Jeśli jednak szukacie ciasta w nieco zdrowszej wersji na pewno spodobają się dwa inne przepisy:
szarLOVEsianka – czyli owsiana szarlotka
lub pełne białka fasolowe brownie
2 Komentarze
[…] tym roku stawiam na wegański „kajmakowy” mazurek z bloga Wegeperspektywy (przepis tutaj). Jego przygotowanie nie było zbyt czasochłonne, najdłużej oczywiście zeszło na mieszanie […]
Ile mogę wcześniej go zrobić zanim trafi na stół. Jak przechowywać.
Dziękuje.
Asia